július 1, 2019

Íme 10 tévhit, amely káros a macskád egészségére
Körülbelül 8000 évvel ezelőtt a macskák ősei a termékeny félhold földművelő közösségei közelében éltek és a rendkívül hatékony rágcsáló gyérítő képességük miatt meg is tűrték őket. Önálló természetük különbözik a falkában/csoportban élő fajoktól, ők sokkal inkább háziasítottak minket, mint mi őket. Az együttélés évezredei során sok-sok tévhit halmozódott fel velük kapcsolatban, amiket szeretnénk eloszlatni. Nem ez volt az utolsó ilyen bejegyzés, jön még.
- “A macskáknak csak víz, kaja, alom kell, meg egy hely ahol alhat”
Ez mind igaz, de legalább ennyire fontos, hogy ezekből mennyi és hol található az élőhelyén. Az ételt nem szabad a víz vagy az alom mellé rakni. Az alomnak tisztának, a víznek frissnek kell lennie. A macskának nem csak egy hely kell ahol aludhat; olyan hely kell neki, ahonnan megfigyelheti a környezetét, gyakorolhatja, kiélheti ragadozó természetét, és elbújhat amikor fenyegetve érzi magát.
- “Tudom, mikor beteg a macskám”
Valójában…lehet, hogy nem. A macskák vadászatra és önfenntartásra termettek, amihez néha kockázatot kell vállalniuk, könnyen lehetnek üldözőből üldözöttek egy-egy kalandjuk során. Ezért kifejlesztették azt a “szuperképességet”, hogy elrejtsék a sebezhetőségüket, pl. betegség-tüneteket. Amikor egy macskán egyértelmű tünetei vannak a betegségnek, valószínű, hogy már egy ideje küzd vele. Mondunk néhány olyan tünetet, ami betegségre utal:
»mosakodási szokások megváltozása
»megváltozott aktivitás
»változás az alvási szokásokban
»változás az étel- és vízfogyasztásban
»indokolatlan súlyvesztés vagy súlygyarapodás
»ürítés az almon kívülre
»rossz lehelet - “A benti macskát nem szükséges beoltani”
A benti macskákat pont olyan gyakran kell vakcinázni, mint a szabadban tartottakat. Ugyanez igaz a féreghajtásukra, külső parazita elleni kezelésükre, és rendszeres ellenőrző vizsgálatukra is. Az oltásokat tekintve azoknak a macskáknak, melyek gyakran utaznak külföldre, vagy nagyobb közösségben élnek, további védőoltások szükségesek.Lehet, hogy Cirmi nem kijárós, de ne feledjük, hogy az erkélyen, sétákon, az állatorvosi rendelőben, szomszédlátogatáskor érintkezhet más állatokkal.
- “Ha dorombol, azt jelenti boldog”
A kiscicák két napos koruktól fogva tudnak dorombolni, és gyakran akkor csinálják mikor dagasztanak-ez a masszázs indítja meg a tej elválasztást-, tehát éhesek. Egy doromboló macska kifejezheti így az elégedettségét, de más okokból is viselkedhet így. A dorombolás endorfinokat szabadít fel, amiket a saját fájdalmának csillapítására használhat. (gondoljunk csak egy kínos szituációra amikor egy mosollyal hátrálunk ki a helyzetből… nem biztos, hogy a mosoly itt a jókedvünket igazolja.
- “A benti macskának nem kell tartania a bolháktól, kullancsoktól”
A bolhák és a kullancsok a kutyán stoppolva bejutnak a házba, a kullancsok pedig a gazdin, aki épp túrázásból tért haza, vagy sétált egyet az erdőben. A klímaváltozás miatt sajnos egyre nagyobb számban találkozunk kullancsokkal, és olyan területeken is, ahol eddig nem tapasztaltuk a jelenlétüket. A jelenlegi előrejelzések szerint ez a tendencia a jövőben sem fog megváltozni. A bolhák természetesen imádnak berendezkedni a háztartásba, tekintet nélkül a kinti időjárásra. Magas kockázati tényezőt jelent a kijárási lehetőség, más háziállat aki kijár, és a kisállatos környezet (pl. társasházi lakás). Fontos: kutyának való készítmény soha nem kerülhet macskádra. A dózis vagy a hatóanyag mérgező lehet rá.
- “A benti macska nem lesz szívférges”
Minden macska, beleértve a bentieket is, azokon a területeken ahol szúnyogok élnek ki van téve a szívférgesség veszélyének.
- “Terhes nőknek nem szabad macskával érintkezni”
A macskákkal való kapcsolat nem növeli a Toxoplasma gondii fertőzés kockázatát. Nyugodtan használd a terhességet kifogásnak, ha nem te akarod üríteni az almot, de ha rendszeresen üríted az almot, és kezet mosol utána, nincs kockázata a fertőzésnek. Ugyanerre kell figyelnie a többi, immunszuppresszált embernek is. Ha további kérdése van, forduljon háziorvosához, vagy állatorvosához.
- “A macskák csak annyit esznek, amennyire szükségük van”
Definiáljuk a “szükség” fogalmát. A stressz-evés pont ugyan úgy működik a macskáknál, mint az embereknél. Unalomból esznek. Azok a tápok, amiket a macskánkkal etetünk annyira kalóriadúsak, hogy nehéz az optimális bevitelt nem túllépni. A végtelen ingyen adagok is igazi gondot jelentenek. A tálból evés egy unatkozó macskának nem túl nagy kihívás. A különféle játékos etetők sokkal jobban kielégítik a macskák belülről fakadó kíváncsiságát. A macskák vadászösztöne egész nap be van kapcsolva, szóval azok a játékok, amelyek gondolkozásra késztetik őket, és elindítják bennük a ragadozó viselkedésformákat, kifejezetten ajánlottak. Ugyanakkor, még ez sem közelíti meg azt a munkát, amit egy vadon élő macska tesz meg az élelemért, és bármennyire igyekezünk elhízik a kis kedvencünk. Túlsúlyos, vagy sovány cicusunknak diétás tápra is szüksége lehet.
- “A cicáknak szükségük van a tejre, a gabona árt a macskának, és nincs szükségük szénhidrátra”
Egyik állítás sem igaz. Az elválasztott macskáknak nincs szüksége tejre, függetlenül attól, hogy néhányan szeretik. A kiscicák nagyon sok laktáz enzimet termelnek, hogy meg tudják emészteni az anyatejet. Az elválasztás után viszont a képességük a tejcukor bontására egészen megszűnhet, ami az emésztőszervek megbetegedését okozza. Egyes macskák egész életük során tolerálják a tehéntejet. Mások nem ilyen szerencsések. A macskák tápláléka 2-12 % szénhidrátot tartalmaz. A gabonamagvakat, amiket a prédájuk evett meg, a cica emészti meg, és hasznosítja.
- “A macskákat nem lehet nevelni”
Persze hogy lehet. A macska, ahogyan majdnem minden állat (és ember) a kívánt módon fog viselkedni, ha megfelelő pozitív megerősítést kap érte cserébe. A kutyákkal (emberekkel) ellentétben az ő igényük a társaságra valamint megfelelési kényszerük is kevesebb, ezért a “trükköket” csak akkor fogják elvégezni, ha kedvük van hozzá. Ezenfelül könnyedén bele is keverednek. 🙂
Egy praktikus dolog, amit meg tudsz tanítani a macskádnak, hogy szeresse a hordozóját. A kutatások bizonyítják, hogy ez csökkenti a stresszt az állatorvosi viziteknél.